Fantasy_Future_city_026812_

Budoucnost – co nás čeká a (ne)mine

V tomto článku bych se opět rád zaměřil na blízkou budoucnost a co nás v ní s největší pravděpodobností čeká. Probereme si pár těch nejvýznamnějších.

Auta bez řidiče

Budou řízeny pomocí různých kamer, snímačů, radarů, GPS a dalších pomocných systémů. Bude nebo dokonce už je možné, aby auto samo dojelo do určeného cíle, bylo schopné sledovat své okolí a přizpůsobovat se. Technologie už je víceméně vyvinuta teď už se jen piluje a čeká se na schválení vládou. Samozřejmě, že celý proces nebude fungovat hned, začne se s postupným automatizováním některých operací řízení, ale časem pomocné systémy převezmou řízení úplně.

Vize je taková, že si po internetu objednáte auto ono pro Vás přijede a odveze Vás kam budete potřebovat, takže služba bude fungovat vlastně jako TAXI, které s největší pravděpodobností vymizí úplně. Jeden podobný projekt již existuje ZipCar.com

Hlasové ovládání

Už v této době má rozsáhlé využití, je jen otázka času než bude vše řízeno lidským hlasem. Rozpoznávání hlasu je čím dál jednodušší díky novým technologiím a stále novým vzorkům řeči.

Samozřejmě toto řešení nepůjde aplikovat všude, ale ovládání elektrických zařízení nebo diktování kratších textů je samozřejmostí.

Internet

Již nyní je internet všude dostupný a s velmi kvalitními rychlostmi přenosu, ale v budoucnu se počítá další navyšování rychlostí hlavně v rámci mobilních sítích. Future-Technology-TimelinePředpokládané rychlosti se pohybují v řádu stovek megabitů za sekundu, s velmi malou odezvou. Dalším mediem, které určitě půjde s rychlostmi dopředu budou optické linky, které již v této době dosahují gigabitových rychlostí a do budoucna se počítá s dalším nárůstem rychlostí a efektivity.

Data všude a pro každého

Data jsou všude kolem nás a stále jich přibývá a je potřeba je nějak efektivně začít ukládat a využívat. Většina dat je v dnešní době rozložena mezi spoustu medií, což je neefektivní, v budoucnosti se počítá, že všechna data budou přístupná odkudkoliv a měla by všechna být uložena na jednom velkém cloudu. Toto řešení bude šetřit, jak prostor, tak čas. Pro přístup k datům bude stačit přihlášení a voilá všechna Vaše data během pár sekund. Pro ty nejdůležitější a nejpoužívanější data bude na zařízeních samozřejmě speciální paměť (cache) pro jejich okamžitý přístup. Tento přístup velmi úzce souvisí s předchozí myšlenkou rychlého internetu.

Technology in the hands

Mobilní operátoři

Jako takový nejspíše úplně zaniknou a stanou se z nich pouze poskytovatelé internetu. Všechna komunikace se přesune právě na internet. Již v této době se objevují první pokusy, konkrétně jde o službu Google Voice, která v USA nabývá popularitě. Jen pro zajímavost dalšími zástupci těchto služeb jsou momentálně Viber, Fring, ale i například Skype, který je vlastněn Microsoftem.

Opravdu chytré mobilní zařízení

V dnešní době toho mobilní telefon zvládne opravdu hodně a je pouze logické, že postupem času bude zvládat stále složitější operace, předpokládá se, že nahradí spoustu aktuálně používaných zařízení (fotoaparát, kamera, herní zařízení atd.) Opět je zde souvislost s rychlostmi internetu a výše zmiňovaným unifikovaným cloudem, který nám pomocí mobilního zařízení poskytne informace víceméně o všem. Neumíte jazyk? Nevadí Váš chytrý pomocník si vyhledá příslušný slovník a problém za Vás vyřeší během několika vteřin.

DNA

DNA bude v budoucnu něco jako kus kódu pro programátora. DNA bude možno upravovat podle libosti a to již před narozením, takže bude v případě zjištění problému možnost ho opravit ještě před narozením. Nebo v průběhu života léčit pomocí těchto modifikací některé nemoci a choroby. Tím pádem se prodlouží délka života. Samozřejmě na začátku bude problémem vysoká cena, ale ta se bude časem snižovat na únosnou úroveň pro většinu populace.

2014__the_year_tech_takes_off

Roboti

Dalším logickým krokem je vytvoření robotů, kteří budou schopni instinktivně řešit problémy a vyrovnávat se s anomáliemi, opět je zde spojení s všemocným internetem a sdílením dat, podle kterých se budou učit. Podle odborníků by neměli být ani nijak cenově nároční, něco jako auta v dnešní době. Samozřejmě robot nebude umět vše a jak to bývá u všeho pokud budeme chtít něco navíc budeme si muset zaplatit.

shutterstock_101985643

Každopádně nás čeká hodně zajímavých věcí, ale že bych z nich skákal radostí se říci nedá, ale je to pouze můj osobní názor. Lidstvo se pomalu, ale jistě stává otrokem moderních technologií a ty nás za chvíli nahradí úplně. Vyvstává otázka co vlastně lidé budou dělat za nějakých 50 let, kdy vše budou řídit neomylné a efektivní stroje.

 

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *